Chyba każdy, kto starał się o kredyt, słyszał BIK czyli Biurze Informacji Kredytowej. Na samą myśl o tej instytucji wielu kredytobiorcom włos jeży się na głowie. Co to takiego, na czym polega jego praca i czy naprawdę jest się czego bać – na te pytanie spróbujemy znaleźć odpowiedź.
Krótka historia BIK
Biuro Informacji kredytowej zostało utworzone w październiku 1997 roku. Była to wspólna inicjatywa Związku Banków Polskich oraz aż dwudziestu jeden banków prowadzących swoją działalność na terenie Polski. Zadaniem BIK jest minimalizowanie ryzyka kredytowego, zwiększenie poziomu bezpieczeństwa i ochrona pieniędzy, które są w obrocie. Celem Biura Informacji Kredytowej jest również zapobieganie nadmiernemu zadłużeniu Polaków, co nieuchronnie mogłoby doprowadzić do poważnej katastrofy finansowej.
Jakie dane trafiają do Biura Informacji Kredytowej?
Informacje, które przekazywane są do BIK, dotyczą rachunków kredytowych, które prowadziły nie tylko banki, ale również SKOK – i. Mało kto wie, że również firmy pożyczkowe, które udzielają kredytów konsumenckich, mogą przekazywać informacje o dłużnikach do BIK.
Jak długo dane pozostają w BIK?
Osoby, które swoje zobowiązania spłacają terminowo, nie muszą się obawiać. Dane ich dotyczące będą znajdowały się w BIK jedynie do momentu, kiedy kredyt zostanie spłacony. Po spłaceniu zobowiązania warto zastanowić się nad wyrażeniem zgody na dalsze przetwarzanie danych (tyczy się to oczywiście tylko tych osób, które wszystkie raty spłacały w terminie). Bez naszej zgody BIK może przechowywać dane aż przez pięć lat, jeżeli:
kredyt został spłacony minimum sześćdziesiąt dni później;
minęło trzydzieści dni od dnia, kiedy bank kredytodawca poinformował nas o rozpoczęciu przetwarzania naszych danych.
Niekorzystne informacje na nasz temat w Biurze Informacji Kredytowej skutkować będą problemami z zaciągnięciem kredytu. Warto więc zadbać o to, aby spłacać swoje zobowiązania w terminie. Dzięki temu będziemy w oczach banku wiarygodni, a to sprawi, że kredyt czy zakupy na raty nie będą dla nas problemem. Sprawdź również czym jest i co zawiera historia kredytowa?