Banki vs parabanki – poznaj różnice

Strefa marzeń zależnych od finansów jest coraz większa. Dlatego też coraz więcej osób sięga po pożyczki udzielane przez parabanki. Banki zaś mają w nich obecnie sporą konkurencję. Skąd warto jednak wziąć pożyczkę, gdzie starać się o pieniądze. Sprawdź czym różnią się banki vs parabanki.

Banki vs parabanki – prawo

Parabanki posiadają coraz szerszą ofertę pożyczek i lokat dla klientów, które do złudzenia przypominają  produkty bankowe. Największe na rynku firmy pożyczkowe starają się swą formą nawiązywać do dobrej klasy banków. Nie tylko bo to by łudzić klientów, lecz również by zdobyć ich zaufanie. Jakie są jednak między nimi różnice?

Wszystkie instytucje bankowe podlegają Bankowemu Funduszu Gwarancyjnemu. Dlatego też możemy spokojnie zakładać w nich lokaty oszczędnościowe, bez obaw, że bank stanie się niewypłacalny. Jest również kontrolowany przez Komisję Nadzoru Finansowe, co dodatkowo chroni nas, jako klientów.

Firmy pożyczkowe udzielające pożyczkę nie podlegają takiemu nadzorowi. Reguluje je jednak, wprowadzona w 2015 roku, specjalna ustawa antylichwiraska. Narzuca ona limity na wysokości pozaodsetkowych opłat, maksymalną wysokości odsetek kapitałowych oraz odsetki za opóźnienie.

Pożyczka w parabanku

Wpływające na konto pożyczone pieniądze na pewno nas cieszą. Nie możesz jednak zapominać o tym, że trzeba będzie je później spłacić. Nawet najlepsze parabanki nie są darczyńcami i oczywistym jest, że zadłużenie podlega zwrotowi. Dlatego właśnie decydując się na podjęcie pożyczki, należy wpierw przeanalizować wszystkie „za i przeciw”.

Proces pożyczania pieniędzy za pośrednictwem firmy pożyczkowej jest prosta i nie wymaga skomplikowanych formalności. Z drugiej jednak strony pożądana jest czujność klienta, który musi zorientować się, czy warunki stawiane przez parabanki są korzystne i możliwe przez niego do spełnienia.

Banki natomiast często gwarantują korzystne oprocentowania, oraz wydłużony czas spłaty, ale skomplikowane procedury zawarcia umów, często odstraszają.

Czujność i analiza gwarancją dobrego wyboru

Decydując się na chwilówkę warto dokładnie przyjrzeć się istniejącym na rynku parabankom. Dzięki opiniom klientów, czy porównywarkom internetowym bez trudu znajdziesz odpowiednią firmę pożyczkową.  Dla jednych bowiem ważna będzie jak najwyższa kwota, innym z kolei będą odpowiadały wydłużone okresy płatności. Zróżnicowane wskaźniki można z łatwością porównać w przeglądarkach ofert parabanków, które zestawiają poszczególne warunki, z których każdy może dopasować ofertę dla siebie, bez konieczności „skakania” po kolejnych stronach internetowych.

Dodaj komentarz