Jak działają parabanki w Polsce?

Parabanki to instytucje udzielające szybkich pożyczek. Z ich oferty każdego roku korzysta setki tysięcy polskich konsumentów. Doceniają oni możliwość zaciągnięcia szybkiej pożyczki na atrakcyjnych warunkach. Co więcej, parabanki proponują pożyczki, które można otrzymać online, bez wychodzenia z domu. Na jakich zasadach jest to możliwe? Jak działają parabanki?

Parabank – czym jest?

Parabanki to prywatne firmy pożyczkowe. Ich powstawanie warunkuje Kodeks Cywilny. Prywatne instytucje pożyczkowe nie podlegają regułom dotyczącym tradycyjnych banków. Dzięki temu mogą oferować swoim klientom niezwykle atrakcyjne usługi finansowe. Charakteryzują się one o wiele krótszym czasem spłaty i nie zakładają szczegółowej weryfikacji i analizy zdolności czy wiarygodności kredytowej. Z racji dużego ryzyka inwestycyjnego i konieczności finansowania pożyczek środkami własnymi parabanki proponują pozabankowe kredyty droższe niż te standardowe.

Zobacz, jakie są różnice między bankiem a parabankiem.

Jak działają parabanki w Polsce

Działanie parabanków w Polsce regulowane jest przez prawo. Instytucje te podlegają przepisom zawartym w Kodeksie Cywilnym oraz Ustawie antylichwiarskiej, która została znowelizowania w 20199 roku. Ustawa antylichwiarska reguluje m.in. wysokość opłat (kosztów pozaodsetkowych), jakie mogą narzucać parabanki klientom. Co więcej, ten akt prawny mówi również o konkretnych wytycznych w zakresie informowania klientów o kosztach pożyczki i jej warunkach. Sprawdź, czy korzystanie z parabanków jest opłacalne i bezpieczne.

Lista parabanków w Polsce jest bardzo długa. Niestety nie wszystkie działają zgodnie z przepisami. Jeśli chce się mieć pewność, że współpracuje się z wiarygodną instytucją, to parabank należy sprawdzić w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych, który prowadzony jest przez KNF (Komisję Nadzoru Finansowego). Do spisu musi się wpisać każda firma, która chce prowadzić działalność pożyczkową na terenie Polski. KNF listę aktualizuje na bieżąco, jest ona dostępna dla każdego online.

W wyborze firmy pożyczkowej, pomogą również rankingi parabanków.

Jak działają firmy pożyczkowe?

Parabanki finansują pożyczki ze środków własnych. Oznacza to dla firm pożyczkowych duże ryzyko.  W związku z tym tak ważne jest dla nich uzyskanie szybkiej spłaty zaciągniętego długu. Pozwala to na dalsze finansowanie, kolejnych klientów.

Z usług większości parabanków można skorzystać online. W ten sposób instytucje te obsługują klienta, przyjmują wnioski pożyczkowe, weryfikują je, udzielają chwilówek. Cały proces starania się o chwilówkę w parabanku jest bardzo szynki. W większości przypadków trwa do 20 minut, a środki przelewane są do 48 godzin, czasem o wiele szybciej. Sprawdź, dlaczego warto korzystać z parabanków online.

Działanie parabanków w Polsce opiera się jedynie na pożyczaniu pieniędzy. Firmy pożyczkowe nie posiadają w swojej ofercie usług pozwalających klientom zarobić (np. lokat) czy też ulokować środki finansowe w bezpiecznym miejscu. Z takich ofert korzystać można jedynie w tradycyjnych bankach.