System równoległego systemu bankowego to termin określający zbiór niebankowych pośredników finansowych, np. firm pożyczkowych i parabanków. Świadczą oni usługi podobne do tradycyjnych banków komercyjnych, ale poza normalnymi przepisami bankowymi. Najlepsze parabanki działają na terenie Polski już od dłuższego czasu. Zanim skorzystasz z ich usług sprawdź ranking parabanków, by wybrać najlepszą ofertę.
Parabanki – bankowość równoległa
Bankowość równoległa to różnorodne instytucje finansowe, które wspólnie wykonują tradycyjne funkcje bankowe. Działają one na zewnątrz lub w sposób luźno powiązany z tradycyjnym systemem regulowanych instytucji depozytowych. Przykłady ważnych elementy równoległego systemu bankowego obejmują instrumenty sekurytyzacyjne, papiery komercyjne zabezpieczone aktywami oraz firmy hipoteczne. Wiele podmiotów równoległej bankowości jest sponsorowanych przez banki lub jest z nimi powiązana za pośrednictwem spółek, zależnych od dominujących banków macierzystych. Włączenie funduszy rynku pieniężnego do definicji równoległego systemu bankowego zostało zakwestionowane. Wynika to z stosunkowo prostej struktury oraz wysoce regulowany i niekontrolowany charakter tych podmiotów. Dodatkowo są uważane za bezpieczniejsze, bardziej płynne i bardziej przejrzyste niż banki. Do strefy bankowości równoległej należą również różnorodne firmy pożyczkowe oraz parabanki. Chcesz wiedzieć dokładnie jakie są różnice między bankami a parabankami, przeczytaj ten artykuł.
Najlepsze parabanki w Polsce
Wiele firm pożyczkowych to instytucje, które pośredniczą między inwestorami a kredytobiorcami. Na przykład inwestor instytucjonalny, taki jak fundusz emerytalny, może być skłonny pożyczyć pieniądze, by zarobić na odsetkach. Nie może jednak dokonywać tego bezpośrednio. W tym zadaniu właśnie będą pośredniczyć odpowiednie firmy pożyczkowe. Podobnie jak zwykłe banki, parabanki udzielają kredytów i ogólnie zwiększają płynność sektora finansowego. Jednak w przeciwieństwie do swoich bardziej uregulowanych konkurentów nie mają dostępu do finansowania banku centralnego ani sieci bezpieczeństwa, takich jak ubezpieczenie depozytów i gwarancje zadłużenia. Jak widać, parabanki mają nie tylko sporo zalet, ale również kilka wad.
Ranking parabanków – pomoc w wyborze właściwej instytucji finansowej
W sektorze bankowości równoległej działa obecnie wiele różnorodnych firm. Przez wiele lat rządziły się one swoimi prawami, ponieważ nie podlegały Komisji Nadzoru Finansowego. W związku z tym oprocentowanie oferowanych przez nie podwyżek było niezwykle wysokie. Jednak od czasu wprowadzenia ustawy antylichwiarskiej wskość oprocentowania oraz karnych odsetek została uregulowana. Co nie znaczy, że nie ma na rynków oszustów. Dlatego tez szukając odpowiedniej instytucji finansowej, które udzieli Ci szybkiej pożyczki pozabankowej, skorzystaj z pomocy internetu. Ranking parabanków, dostępny online pomoże Ci w wyborze właściwej firmy pożyczkowej, a także najlepszej oferty, Warto również sprawdzić umieszczone w sieci opinie.