Ustawa antylichwiarska – jakie zmiany wprowadza nowelizacja z 2019 roku?

Na polskim rynku produktów finansowych działa wiele firm, które stosują różne złe i nieuczciwe praktyki wobec klientów zaciągających pożyczki. Rząd zdecydował się na walkę z takimi działaniami poprzez wprowadzenie zmian w ustawie znanej jako ustawa antylichwiarska. Nowe przepisy mają na celu zwalczyć procedery udzielania pożyczek mających zbyt wysokie oprocentowanie oraz duże pozostałe koszty naliczane oprócz odsetek.

Nowa ustawa po zmianach będzie uwzględniać między innymi:

  • pewne ograniczenia kosztów pozaodsetkowych,
  • surowe kary za udzielanie pożyczek o charakterze lichwiarskim
  • ograniczenia egzekucji prowadzonej z nieruchomości.

Dodatkowo zmiany w tej ustawie przewidują zwiększenie bezpieczeństwa zakupów ratalnych oraz likwidację ukrytych kosztów. Zaciąganie pożyczek będzie więc wiązało się z dużym bezpieczeństwem dla klientów.

Zobacz na co zwrócić uwagę biorąc pożyczkę z firmy pożyczkowej.

Ustawa antylichwiarska – co to takiego?

Zanim przejdziemy do szczegółowego opisu planowanych zmian, warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat ustawy antylichwiarskiej. Jej projekt został uchwalony przez Sejm 5 sierpnia 2015 roku. Głównym jej celem jest zapobieganie udzielaniu pożyczek na wysoki procent oraz eliminacja innych nieuczciwych praktyk, z których korzystało wiele firm pożyczkowych. Decydując się na pożyczkę z firmy pozabankowej warto dokładnie poczytać opinie o nich, a także sprawdzić ranking parabanków.

Kiedy nowa ustawa wejdzie w życie?

Projekt nowej ustawy ujrzał światło dzienne 11 czerwca 2019 roku i został on przyjęty tydzień później, czyli 18 czerwca 2019 roku. Bardzo ważnym elementem nowej ustawy jest zapis obniżający górny limit pozaodsetkowych kosztów kredytu konsumenckiego. Drugą istotną zmianą jest wprowadzenie obowiązkowej kontroli Komisji Nadzoru Finansowego nad instytucjami pozabankowymi zajmującymi się udzielaniem pożyczek.

Zobacz jak wybrać najlepszą ofertę firmy pożyczkowej.

Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy dokładnie ustawa antylichwiarska po zmianach wejdzie w życie. Pojawiło się bowiem wiele zastrzeżeń i projekt wstrzymała Komisja Europejska. Eksperci uważają, że planowane zmiany mogą skutkować całkowitą likwidacją firm zajmujących się pożyczaniem pieniędzy, a to z kolei przyczyni się do wzrostu nielegalnej „szarej strefy”. Oczywiście prace nad ustawą nadal trwają, ale proponowane zmiany muszą zostać przedstawione Komisji Europejskiej, a to znacznie wydłuża cały proces.

Sprawdź co jest ważne biorąc pożyczkę w firmie pożyczkowej.

Skutki zmian dla firm pożyczkowych

Wiemy już o planowanych zmianach zwiększających bezpieczeństwo i ograniczających koszty po stronie klientów. Jeśli chodzi o firmy pożyczkowe, nowa ustawa może doprowadzić do bankructwa wielu firm ze względu na niską opłacalność takiej działalności. Spadek konkurencji w sektorze takich pożyczek z pewnością spowoduje wzrost kosztów w instytucjach bankowych.