Jak zaciągnąć pożyczkę prywatną?

Pożyczki prywatne najczęściej kojarzy się z tymi udzielanymi przez rodzinę, bliskich znajomych czy przyjaciół. Jednak polskie prawo dopuszcza również udzielanie prywatnych pożyczek od nieznajomych osób fizycznych. Są to tzw. prywatni inwestorzy, którzy dysponując dużymi pieniędzmi, mogą zaproponować pożyczki od ręki. Gdzie ich szukać i jak zaciągnąć ten rodzaj długu?

Gdzie zaciągnąć pożyczkę prywatną?

Pożyczka prywatna nie jest zaciągana w banku czy parabanku. Udzielić może jej rodzina, przyjaciele lub prywatni inwestorzy. Najwięcej osób decyduje się na tę ostatnią opcję. Znalezienie inwestora, który udziela finansowego wsparcia, nie jest trudne. Można do tego wykorzystać wyszukiwarkę internetową, która podpowie strony z ogłoszeniami dot. ofert prywatnej pożyczki. Dobrym źródłem wiedzy są też fora internetowe, na których polecani są uczciwi inwestorzy udzielający finansowania. Pożyczkę online, można również zaciągnąć na dedykowanych temu tematowi portalach internetowych.

Jak bezpiecznie zaciągnąć prywatną pożyczkę?

Chcąc zaciągnąć bezpieczną prywatną pożyczkę, należy pamiętać, aby korzystać z ofert tylko tych osób, które podają swoje pełne dane takie jak:

  • imię i nazwisko,
  • numer PESEL,
  • numer NIP,
  • adres oraz siedzibę działalności (jeśli taka istnieje).

Uczciwość osoby udzielającej prywatną pożyczkę można również sprawdzić w bezpłatnym elektronicznym rejestrze CEIDG, czyli rejestrze Centralnej Informacji Działalności Gospodarczej. Jest to baza rządowa, w której widnieją osoby fizyczne prowadzące działalność.

Jak zaciągnąć pożyczkę prywatną?

Pożyczka prywatna jest bardzo łatwa do uzyskania. Wielu inwestorów, którzy ją udzielają, nie stawia przed wnioskodawcą praktycznie żadnych warunków. Co ważne, również formalności ograniczone są do minimum. Pożyczka prywatna może zostać udzielona osobie pełnoletniej (konieczne jest posiadanie dowodu tożsamości), jednak nieweryfikowane są źródła dochodu, zdolność kredytowa, historia kredytowa, zatrudnienie itp. wnioskodawcy. Wszystko to sprawia, że po prywatną pożyczkę bardzo często sięgają osoby zadłużone, że wpisami do BIK, zajęciami komorniczymi czy pracujące w tzw. szarej strefie – one mają duży problem z uzyskaniem kredytu bankowego, a nawet bardziej liberalnej szybkiej pożyczki pozabankowe.

Pożyczka prywatna: krok po kroku

Pierwszym krokiem zaciągnięcia prywatnej pożyczki jest znalezienie osoby, która będzie w stanie pożyczyć potrzebną nam kwotę. Jeśli jest to osoba obca, niespokrewniona zawsze warto ją sprawdzić i upewnić się, że ma się do czynienia z uczciwym inwestorem.

Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy pożyczki prywatnej. Jest ona obowiązkiem, jeśli pożyczona kwota przekracza 1000 złotych. W umowie pożyczki musi znaleźć się informacja o jej przedmiocie, dane osobowe obydwóch stron czas trwania, sposób spłacenia długu, informacja o wysokości opłat, rodzaj spłaty, zabezpieczenie pożyczki, data, miejsce oraz podpisu obu stron.
Zaciągając pożyczkę prywatną, należy liczyć się z tym, że inwestor będzie chciał ustalić zabezpieczenie. Najczęściej stosuje się weksle na określoną kwotę. Przy wyższych kwotach zabezpieczeniem może być hipoteka nieruchomości lub zastaw samochodu, biżuterii, innych cennych aktywów.