Oprocentowanie pożyczki – najważniejsze informacje

Zazwyczaj kiedy ubiegamy się o dowolną pożyczkę, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę jej oprocentowanie. Oprocentowanie pożyczki to cena, która musimy zapłacić za jej wzięcie. Zanim jednak zabierzemy się do obliczania oprocentowania naszej pożyczki, sprawdźmy co się dokładnie składa na jej całościowe koszty.

Z czego się składa oprocentowanie?

Oprocentowanie kredytu lub pożyczki to podstawowy, ale niejedyny koszt,  związany  ze spłatą zobowiązania wobec danej instytucji finansowej. Czym ono dokładnie jest? Oprocentowanie pożyczki to kwota wszystkich odsetek, w zależności od tego, na jaką ofertę się zdecydowaliśmy, ponieważ oprocentowanie kredytu może być zmienne lub stałe. W przypadku pożyczek pozabankowych, jest ono stałe, ze względu na fakt, że są to zobowiązania krótkoterminowe. Jednak oprocentowanie pożyczki z parabanku może być wyższe niż kredytu gotówkowego. Wyjątek stanowi specjalna oferta dla nowych klientów tzw. pierwsza chwilówka darmowa.

Jak obliczyć oprocentowanie pożyczki?

Warto również wspomnieć, że całościową wysokość kredytu gotówkowego lub właśnie pożyczki reguluje ustawa zawarta w dniu 12 maja w 2011 roku, dotycząca kredytów konsumenckich. Głosi ona, że maksymalne oprocentowanie naszej pożyczki nie może być większe niż dwukrotna suma odsetek ustawowych, równych stopie referencyjnej Narodowego Banku Polskiego – 1,5 procent oraz stawki 3.5 procenta. Dlatego żaden bank nie może nam zaoferować kredytu lub pożyczki, których oprocentowanie przewyższy 10 procent.

Więcej informacji na temat różnic między kredytem a pożyczką znajdziesz w tym artykule.

Jak wybrać korzystną pożyczkę?

Wiadomo, że każdy nas, kto pragnie uzyskać wsparcie finansowe, szuka najkorzystniejszej pod względem oprocentowania opcji. W jaki zatem sposób można sprawdzić całościowe koszty oprocentowania zarówno kredytu jak i pożyczki? W tym celu warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych dostępnych w internecie, które za nas obliczą wszystkie odsetki. Warto jednak pamiętać, że na całkowity koszt pożyczki wpływają również inne czynniki. Dlatego szukając odpowiedniej oferty warto sprawdzać przede wszystkim RRSO, czyli roczną rzeczywistą stopę oprocentowania. Właśnie na tym parametrze są oparte wszystkie rankingi pożyczek, które również powinniśmy bez problemu znaleźć w internecie. Otóż warto takie informacje śledzić na bieżąco, ponieważ bardzo szybko się zmieniają. Biorąc pożyczkę pozabankową warto również dokładnie sprawdzić ranking parabanków.